czwartek, 3 stycznia 2008

GODNI NAŚLADOWANIA IV


Janina Ochojska urodziła się w 1955 roku w Gdańsku, w ubogiej rodzinie górniczej. W dzieciństwie zachorowała na polio i spędziła wiele lat w szpitalach i placówkach rehabilitacyjnych. Mimo że choroba wpłynęła znacząco na rozwój fizyczny, nie zahamowała rozwoju duchowego i intelektualnego.
Heroiczna walka z własną chorobą uczyniła ją bardziej świadomą ludzkiego cierpienia i potrzeby wspierania niepełnosprawnych w walce o niezależność i samorealizację.
W 1984 r. wyjechała do Francji, by poddać się skomplikowanej operacji. We Francji poznała działaczy z fundacji „EquiLibre”, która organizowała konwoje z pomocą dla Polski. Po powrocie do Polski uczestniczyła aktywnie w koordynowaniu pomocy zagranicznej i budowie nowego ruchu demokratycznego. Wraz ze zwycięstwem demokracji w Polsce w 1989 roku przystąpiła do tworzenia organizacji humanitarnej.
W 1992 roku przekształciła polski oddział „EquiLibre”, działający w Polsce od 1992 roku, w Polską Akcję Humanitarną, której jest prezesem.
W październiku 1992 roku uczestniczyła we francuskim konwoju pomocy dla Bośni i była poruszona tragicznych losem ofiar tamtejszej wojny. Po powrocie do Polski zorganizowała pierwszy konwój polskiej pomocy humanitarnej dla Sarajewa. Biorąc aktywny udział w działaniach pomocowych, realizowała misję Polskiej Akcji Humanitarnej niesienia pomocy ofiarom wojen i klęsk żywiołowych w kraju i za granicą. Dzięki jej charyzmie, nadzwyczajnym umiejętnościom i wytrwałości PAH stała się jedną z najlepiej znanych organizacji humanitarnych w Polsce.
Pod jej kierownictwem PAH jako pierwsza międzynarodowa organizacja uruchomiła w czasie wojny z talibami szpital polowy w Afganistanie, przez wiele lat należała również do najbardziej aktywnych organizacji w Czeczenii. Za pośrednictwem PAH Janina Ochojska odgrywała główną rolę w organizowaniu akcji pomocowych na dotkniętych powodzią obszarach Polski w 1999 i 2001 roku. PAH skupia również uwagę na kształceniu postaw humanitarnych poprzez szerzenie wartości uczących akceptacji kulturowej i współpracy. Program „Złotówka dla dziecka w Afganistanie” wśród polskiej młodzieży szkolnej zaowocował zebraniem 100 tys. dolarów na pomoc dla Afganistanu.
Podczas podróży po Ameryce w ramach International Visitor Leadership Program pani Ochojska zapoznała się z pracą amerykańskich organizacji typu non-profit. Wizyta w ośrodku zbierającym używane ubranie i sprzęt zainspirowała ją do utworzenia podobnej organizacji – Banku Drugiej Ręki: www.bdr.org.pl. Również dzięki jej inicjatywie powstała pierwsza w Polsce strona internetowa, za pośrednictwem której można przekazywać środki pieniężne na akcje pomocowe (www.pajacyk.pl).

Żródło: http://polish.poland.usembassy.gov/index.html

Brak komentarzy: