sobota, 15 grudnia 2007

Sopockie Centrum Organizacji Pozarządowych (SCOP)


Głównym celem projektu - realizowanego wspólnie przez Fundację Rozwoju Demokracji Lokalnej PCST, Instytut Informacji Publicznej oraz Stowarzyszenie na drodze Ekspresji - jest animacja lokalnej społeczności poprzez wspieranie rozwoju i profesjonalizacji organizacji pozarządowych. Wsparcia finansowego i lokalowego dla przedsięwzięcia, tak ważnego dla mieszkańców miasta, udzielił Urząd Miasta w Sopocie
Sąsiednie miasta Gdynia i Gdańsk mogli już wcześniej poszczycić się podobnymi jednostkami na swoim terenie. A teraz także na mapie słynnego nadmorskiego kurortu po prawie dwuletnich przygotowaniach pojawił się nowy punkt, otwierający kolejny rozdział działalności organizacji pozarządowych w Sopocie.
Instytucja służyć będzie przygotowaniu sopockich organizacji pozarządowych do skutecznego tworzenia i realizacji projektów finansowanych ze środków europejskich (2007-2013), krajowych i innych, wzmocnieniu potencjału organizacji pozarządowych poprzez zawiązywanie partnerstw.

Zadania SCOP:
- udzielanie wsparcia merytorycznego i organizacyjnego organizacjom pozarządowym działającym na terenie Sopotu lub na rzecz Sopotu świadcząc usługi doradcze i szkoleniowe na rzecz przedstawicieli organizacji pozarządowych;
- pomaganie w przygotowaniu sopockich organizacji pozarządowych do pozyskiwania środków z funduszy krajowych i europejskich
- dostarczanie profesjonalnej wiedzy z zakresu tworzenia, realizacji i rozliczania projektów
- dążenie do wzmocnienia potencjału organizacji pozarządowych poprzez zawiązywanie partnerstw;
- promowanie ideę wolontariatu oraz aktywizuje lokalną społeczności poprzez powołanie „Sopockiego Centrum Wolontariatu”

W ramach działalności Centrum można skorzystać ze szkoleń i doradztwa w zakresie:
- prawnych i organizacyjnych aspektów funkcjonowania NGO;
- pozyskiwania finansowania ze środków zewnętrznych (UE, krajowe, amerykańskie);
- poszukiwania odpowiednich konkursów;
- zarządzania projektami;
- finansów NGO (pomoc doradcza w zakresie podstaw księgowości dla NGO oraz rozliczaniu projektów);
- tworzenia partnerstw NGO, NGO – inne instytucje,
- pomocy w tworzeniu wniosków projektowych oraz przygotowaniu potrzebnej dokumentacji w tym budżetu, harmonogramu itp.

Źródło: www.scop.pl

Wystawa w Gdyni



Przyglądając się różnym formom animacji społecznej trafiłam na pokonkursową wystawę malarstwa i tkaniny unikatowej w ramach IV Ogólnopolskiego Biennale, które po raz pierwszy odbyło się w Gdyni w nowo otwartym gmachu Muzeum Historii Miasta przy ul. Zawiszy Czarnego. Organizatorami tego wydarzenia są Stowarzyszenia Promocji Artystów Wybrzeża ERA ART oraz Muzeum Miasta Gdyni. Patronatem biennale jest Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Marszałek Województwa Pomorskiego i Prezydenci miast Gdyni, Sopotu i Gdańska.

Stowarzyszenie Promocji Artystów Wybrzeża ERA ART założone zostało przez krąg przyjaciół galerii sztuki "Profile". Członkami są artyści, dziennikarze, biznesmeni-kobiety, gdyż SPAW, to stowarzyszenie kobiece. Pracujące osoby to wolontariusze.
Stowarzyszenie organizuje wystawy malarstwa, taniny, rzeźby, spotkania literackie, muzyczne, aukcje na cele charytatywne.

GORĄCE SERCA ZIMĄ



Gdańskie hospicjum istnieje od 1983 roku. Oddział dziecięcy Hospicjum im. ks. Eugeniusza Dutkiewicza obecnie otacza opieką ponad trzydziestu małych pacjentów. Jest to opieka stacjonarna i domowa. Dzieci dotknięte są m.in. chorobami, które prowadzą do szybszego niż zazwyczaj końca, są to choroby immunologicznymi, nowotwory itp...
Przy choince na Długim Targu zaparkuje w poniedziałek wóz z siankiem. Odjedzie stamtąd dopiero w piątek. Wszystko to w ramach akcji charytatywnej "Echa Miasta". W ramach akcji przez pięć dni dziennikarze "Echa Miasta", wolontariusze Fundacji Hospicyjnej oraz trójmiejskie vip-y będą rozdawać mieszkańcom Trójmiasta sianko. Cel jest jeden-wsparcie oddziału dziecięcego Hospicjum im. ks. E. Dutkiewicza w Gdańsku.
Niestety, nie każdemu w życiu dobrze się wiedzie,dlatego uważam, że ci którym się udało, powinni pomagać innym. W tym przypadku nieuleczalnym chorym
dzieciom, które tej pomocy bez wątpienia potrzebują.

Źródło: Miejska gazeta ogłoszeniowa "Echo Miasta" 13 grudnia 2007.

Animacja w środowisku niepełnosprawnych

Praca z niepełnosprawnymi polega na ich aktywizowaniu i jest bardzo trudna, ponieważ często spotyka się, że osoby nimi objęte nie są zainteresowane życiem społecznym, a kiedy już przejawiają jakieś chęci wyjścia z wykreowanego przez siebie getto, mają trudności w zaaklimatyzowaniu się w środowisku ludzi zdrowych. Bardzo często spotykają się ze stereotypami, przeświadczeniem i opinią społeczną o nich samych, co przeszkadza im w powrocie do pełnego zdrowia i funkcjonowania w społeczeństwie. Dlatego dobrze się dzieje, że znajdują się ludzie dobrej woli i jest ich już coraz więcej, którzy wychodzą naprzeciw problemom ludzi niepełnosprawnym po to, by wyrównać ich szanse w życiu. Powstają zatem centra zajmujące się tym problemem, który nie dotyczy tylko ludzi niepełnosprawnych, ale całego społeczeństwa, ludzi zdrowych w danej miejscowości, kraju czy na świecie.
Jednym z trójmiejskich centrum podejmującym problem niepełnosprawności jest Centrum Integracja Gdynia. Trzeba podkreślić, że Gdynia jest jednym z pierwszych miast w Polsce, które stało się prekursorem priorytetowego traktowania problemów swoich niepełnosprawnych mieszkańców. Wyrazem takiej polityki jest realizacja programu "Miasto bez barier". Wracając jednak do gdyńskiej integracji chciałabym zwrócić uwagę, że przy jej stworzeniu przykładano ogromne znaczenie. Wedle prawdy, że powodzenie każdego przedsięwzięcia zależy przede wszystkim od ludzi, którzy je realizują, konsultacje z kandydatami na stanowiska trwały aż trzy miesiące. Pozwoliły one jednakże wyłonić osoby ze szczególnymi predyspozycjami do pracy z niepełnosprawnymi. Liczy się bowiem umiejętność szybkiego diagnozowania problemu, bez względu na to jakiej jest natury: socjalnej, prawnej, architektonicznej czy emocjonalnej oraz otwarcie na drugiego człowieka. Głównym celem Integracji Gdynia jest wdrażanie idei: "praca zamiast renty". O znaczeniu pracy pięknie napisał Jan Paweł II: "Praca jest dobrem człowieka - dobrem jego człowieczeństwa - przez pracę bowiem człowiek przekształca przyrodę, dostosowując ją do swoich potrzeb, ale także urzeczywistnia siebie jako człowieka, a także poniekąd bardziej staje się człowiekiem". I właśnie tym przesłaniem kieruje się Centrum Integracja Gdynia.. Ludzie, którzy tworzą ekipę Integracji, są świadomi, że potrzeby wszystkich ludzi są podobne i nie różnicuje ich sprawność fizyczna, psychiczna czy intelektualna.
Centrum Integracja Gdynia realizuje projekt w ramach Sektorowego Programu Operacyjnego Rozwoju Zasobów Ludzkich, finansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych. Program ma na celu wsparcie osób ze znacznym i umiarkowanym stopniem niepełnosprawności na otwartym rynku pracy.
Tak naprawdę, to ludzie z Centrum Integracja są dla tych, którzy już wiedzą, że chcą podjąć pracę. Zapraszają również wszystkich, którzy chcieliby pracować,ale widzą jeszcze mnóstwo przeszkód i tych, którzy sądzą, że są nieprzygotowani kompetencyjnie, zawodowo, i boją się podjąć pracę, bo się do niej, jak uważają, nie nadają. Pracownicy pomorskiego Centrum Integracja wierzą, że niepełnosprawność nie oznacza nieprzydatności życiowej i społecznej. Służą wsparciem także rodzinom niepełnosprawnych. Poszukują pracodawców zainteresowanych zatrudnianiem niepełnosprawnych pracowników.