sobota, 15 grudnia 2007

Animacja w środowisku niepełnosprawnych

Praca z niepełnosprawnymi polega na ich aktywizowaniu i jest bardzo trudna, ponieważ często spotyka się, że osoby nimi objęte nie są zainteresowane życiem społecznym, a kiedy już przejawiają jakieś chęci wyjścia z wykreowanego przez siebie getto, mają trudności w zaaklimatyzowaniu się w środowisku ludzi zdrowych. Bardzo często spotykają się ze stereotypami, przeświadczeniem i opinią społeczną o nich samych, co przeszkadza im w powrocie do pełnego zdrowia i funkcjonowania w społeczeństwie. Dlatego dobrze się dzieje, że znajdują się ludzie dobrej woli i jest ich już coraz więcej, którzy wychodzą naprzeciw problemom ludzi niepełnosprawnym po to, by wyrównać ich szanse w życiu. Powstają zatem centra zajmujące się tym problemem, który nie dotyczy tylko ludzi niepełnosprawnych, ale całego społeczeństwa, ludzi zdrowych w danej miejscowości, kraju czy na świecie.
Jednym z trójmiejskich centrum podejmującym problem niepełnosprawności jest Centrum Integracja Gdynia. Trzeba podkreślić, że Gdynia jest jednym z pierwszych miast w Polsce, które stało się prekursorem priorytetowego traktowania problemów swoich niepełnosprawnych mieszkańców. Wyrazem takiej polityki jest realizacja programu "Miasto bez barier". Wracając jednak do gdyńskiej integracji chciałabym zwrócić uwagę, że przy jej stworzeniu przykładano ogromne znaczenie. Wedle prawdy, że powodzenie każdego przedsięwzięcia zależy przede wszystkim od ludzi, którzy je realizują, konsultacje z kandydatami na stanowiska trwały aż trzy miesiące. Pozwoliły one jednakże wyłonić osoby ze szczególnymi predyspozycjami do pracy z niepełnosprawnymi. Liczy się bowiem umiejętność szybkiego diagnozowania problemu, bez względu na to jakiej jest natury: socjalnej, prawnej, architektonicznej czy emocjonalnej oraz otwarcie na drugiego człowieka. Głównym celem Integracji Gdynia jest wdrażanie idei: "praca zamiast renty". O znaczeniu pracy pięknie napisał Jan Paweł II: "Praca jest dobrem człowieka - dobrem jego człowieczeństwa - przez pracę bowiem człowiek przekształca przyrodę, dostosowując ją do swoich potrzeb, ale także urzeczywistnia siebie jako człowieka, a także poniekąd bardziej staje się człowiekiem". I właśnie tym przesłaniem kieruje się Centrum Integracja Gdynia.. Ludzie, którzy tworzą ekipę Integracji, są świadomi, że potrzeby wszystkich ludzi są podobne i nie różnicuje ich sprawność fizyczna, psychiczna czy intelektualna.
Centrum Integracja Gdynia realizuje projekt w ramach Sektorowego Programu Operacyjnego Rozwoju Zasobów Ludzkich, finansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych. Program ma na celu wsparcie osób ze znacznym i umiarkowanym stopniem niepełnosprawności na otwartym rynku pracy.
Tak naprawdę, to ludzie z Centrum Integracja są dla tych, którzy już wiedzą, że chcą podjąć pracę. Zapraszają również wszystkich, którzy chcieliby pracować,ale widzą jeszcze mnóstwo przeszkód i tych, którzy sądzą, że są nieprzygotowani kompetencyjnie, zawodowo, i boją się podjąć pracę, bo się do niej, jak uważają, nie nadają. Pracownicy pomorskiego Centrum Integracja wierzą, że niepełnosprawność nie oznacza nieprzydatności życiowej i społecznej. Służą wsparciem także rodzinom niepełnosprawnych. Poszukują pracodawców zainteresowanych zatrudnianiem niepełnosprawnych pracowników.

Brak komentarzy: