piątek, 21 grudnia 2007

GODNI NAŚLADOWANIA III


Jerzy Owsiak urodził się 6 X 1953 roku w Gdańsku. W wieku ośmiu lat przeniósł się z rodzicami do Warszawy, gdzie - nie bez problemów - ukończył liceum ekonomiczne. Czterokrotnie (!) próbował dostać się na warszawską Akademię Sztuk Pięknych. Imał się w tym czasie różnych dorywczych prac (m.in. był przewoźnikiem bydła), by zająć się tworzeniem witraży, a później także pracą psychoterapeuty z trudną młodzieżą.
Na scenie muzycznej zadebiutował w 1988 r., kiedy wraz z zespołem Voo Voo na FMR w Jarocinie urządził happening pod nazwą Towarzystwo Przyjaciół Chińskich Ręczników, którego hasłem było "Uwolnić słonia". ". W tym samym roku zaczął prowadzić audycje w Rozgłośni Harcerskiej (nie miały tytułu), ale Owsiak regularnie rozpoczynał je słowami "Wita Was Towarzystwo Przyjaciół Chińskich Ręczników".
Niecodziennym wyczynem Owsiaka - organizatora był trwający bez przerwy dwadzieścia siedem godzin (!) maraton Zadyma 13-14 października 89 na Torwarze w Warszawie.
Od grudnia 1991 r. tworzył dla TVP 2 program "Róbta, co chceta, czyli rockandrollowa jazda bez trzymanki". W latach 1991 i 1992 kierował razem z Walterem Chełstowskim Festiwalem w Jarocinie. Kolejnym przedsięwzięciem Owsiaka była audycja "Brum" (zmieniła nazwę na "Się kręci"), prowadzona przez niego w latach 1991-1994 na falach Programu III Polskiego Radia. W 1995 r. zorganizował pierwszy Przystanek Woodstock, który stał się największą plenerową imprezą rockową w Polsce. Kolejnym radiowym przedsięwzięciem Owsiaka była audycja "Kręcioła", nadawana przez Program I Polskiego Radia. Krótko prowadził także własny program w sobotnie przedpołudnia na antenie radia RMF FM. Na przełomie lat 1999-2000 współpracował z TVP. W 2007 r. powrócił do radia. 4 lutego na antenie radia WAWA pojawiła się pierwsza audycja pt. Dzwiękoszczelny Magazyn Jurka Owsiaka

Ale szczególne znaczenie okazała się mieć charytatywna działalność Owsiaka.
Pierwsza zbiórka pieniężna, w której uczestniczył Jerzy Owsiak, została zorganizowana spontanicznie po apelu kardiochirurgów z Centrum Zdrowia Dziecka o wsparcie finansowe zakupu sprzętu medycznego dla umierających dzieci. W 1992 r. Jerzy Owsiak zaprosił lekarzy do swojego programu Brum nadawanego w III programie Polskiego Radia i następnie przypominał słuchaczom w każdej jego edycji o wpłacaniu pieniędzy na podane konto. Akcja ta była kontynuowana również w czasie Festiwalu w Jarocinie w tym samym roku.
W marcu 1993 r.. z inicjatywy Jerzego Owsiaka i Waltera Chełstowskiego powstała Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy, której I Finał odbył się 3 stycznia 1993 r. Na setkach koncertów jak Polska długa i szeroka zebrano prawie 3 miliony 300 tys. (nowych) złotych. Następne edycje, odbywające się w pierwszą lub drugą niedzielę stycznia, wyszły daleko poza środowisko rockowe - porywając praktycznie cały kraj! Do 2001 roku WOŚP - działającej pod hasłem "Będziemy grać do końca świata i o jeden dzień dłużej" - udało się zebrać 23 miliony dolarów, za który kupiono sprzęt medyczny przekazany do sześciuset pięćdziesięciu szpitali! Pieniądze z kolejnych edycji WOŚP przeznaczane są na coraz to inne specjalności lecznictwa dziecięcego - m.in. onkologii, dzieciom poszkodowanym w wypadkach, chirurgii urazowej.

Źródło: www.wprost.pl www.sciaga.pl

Świąteczna zbiórka



Parlament Studentów UG organizuje świąteczną zbiórkę słodyczy, zabawek i artykułów szkolnych dla wychowanków Domu Dziecka przy ul. Brzegi 55 w Gdańsku. Zbiórka odbędzie się w piątek 21 grudnia 2007 r. w godz. 9.00 - 13.00 w budynku Wydziału Filologiczno-Historycznego przy ul. Wita Stwosza 55.