Animacja (łac. anima) polega na tym, aby tchnąć duszę, sens w grupę, zbiorowość, społeczeństwo, wywołać ożywienie, aktywność - E. Limbos
Pojęcie to występuje przede wszystkim w kontekście animacji kultury (wspierania twórczości i rozwoju poszczególnych osób i grup) lub szerszej animacji społeczno-kulturalnej (pobudzanie aktywności kulturalnej lokalnych społeczności). Zawsze jednak oznacza ożywienie, zachęcania, skłania do działania.
Pomimo powiązań animacji społeczno-kulturalnej z ideą rozwoju społeczności lokalnych, w powszechnym odbiorze animacja nadal kojarzona jest z pracą kulturalną, katechetyczną i wypoczynkiem.
Należy podkreślić wymiar społeczny animacji, a więc fakt, że jest to metoda budowania autentycznych relacji i więzi łączących ludzi w grupy społeczności. Od tych powiązań i ich jakości zależy jakość naszego życia.
Animacja jest metodą, która ma na celu odnalezienie i uruchomienie sił tkwiących w środowisku, tak aby mogło się ono rozwijać.
Coraz częściej pojęciu animacji "przypisuje się ogromne działania obejmujące praktyki socjotechniczne, profilaktyczne, psychoterapie, działalność wychowawczą pracę wolantarystyczną czy edukacyjną poza szkolną. W tym znaczeniu animacja jest wszystkim:
celem, procesem, metodą i formą działań w sferze kultury oraz szerzej-społeczno-edukacyjnej."
źródło: www.sas.engo.pl
środa, 21 listopada 2007
Subskrybuj:
Posty (Atom)