Wzorem lat ubiegłych Fundacja Hospicyjna prowadzi akcję charytatywną na rzecz najmłodszych pacjentów Hospicjum im. ks. E. Dutkiewicza SAC w Gdańsku. Po raz kolejny grudzień dla oddziału dziecięcego Hospicjum im. Ks. Eugeniusza Dutkiewicza SAC w Gdańsku oznacza czas nadziei – wyjątkowego oczekiwania na gest życzliwości ze strony mieszkańców Pomorza. 30 małych pacjentów liczy na to, że Pomorzanie wyciągną do nich pomocną dłoń. Hospicjum dziecięce, jedyne takie w regionie, posiada obecnie 6 łóżek w domu stacjonarnym oraz opiekuje się coraz większą liczbą chorych maluchów w ich domach. Do dzieci w opiece domowej dojeżdża na co dzień 2 lekarzy oraz 4 pielęgniarki, z których jedna jest jednocześnie psychologiem i pracownikiem socjalnym. Staramy się zapewnić rodzinom chorych dzieci wszechstronną opiekę, nie tylko medyczną i psychologiczną. Zespół hospicyjny dojeżdża do pacjentów w promieniu 100 km, tym samym obejmując cały obszar Pomorza. Tegoroczna akcja, organizowana przez Fundację Hospicyjną, która od 3 lat wspiera gdańskie Hospicjum, odbywa się już po raz trzeci. Mieszkańcy Pomorza swoją życzliwością wielokrotnie okazywali swoje serca chorym maluchom. Dzięki hojności ofiarodawców oddział dziecięcy Hospicjum nadal funkcjonuje i obejmuje opieką coraz więcej nieuleczalnie chorych dzieci, które wymagają specjalistycznej pomocy.
piątek, 7 grudnia 2007
Sopocki Bank Czasu
Czy Bank Czasu jest miejscem, w którym przechowuje się czas?
Można tak powiedzieć, ponieważ w niepotrzebne są tam pieniądze, a jedynie chęć zrobienia czegoś dla innych, a ściślej – wymieniania się godzinami dowolnie wybranych usług.
Bank Czasu to nic innego jak sąsiedzka sieć pomocy, dzięki której można się otworzyć na innych ludzi, a przez to wyzbyć się poczucia anonimowości i beznadziejności. Każdy z nas umie coś dobrze robić, a co najważniejsze – może podzielić się swoją umiejętnością z drugim człowiekiem – mówią zgodnie osoby, które wstąpiły do Banku Czasu. Niemożliwe? Wprost przeciwnie.
Sopocki Bank Czasu rozpoczął działanie 2 stycznia 2006 r. w budynku Centrum Kształcenia Ustawicznego w Sopocie. Projekt jest owocem działań podjętych w ramach „Banku Dobrych Praktyk – stałej platformy współpracy i wymiany doświadczeń pomiędzy liderami inicjatyw lokalnych z Ozierska i Sopotu – przedsięwzięcia realizowanego dzięki wsparciu finansowemu w ramach Programu Współpracy Przygranicznej PHARE 2003.
Dzięki uzyskanej dotacji, zorganizowane zostały warsztaty i szkolenia, w których udział wzięli liderzy społeczni z Polski i Rosji, a które stały się zaczątkiem dla przyszłej współpracy w zakresie pobudzania lokalnej aktywności.
Wymiernym efektem spotkania partnerów z Rosji i Polski było przygotowanie do wdrożenia pilota owego projektu pt. „Sopocki Bank Czasu”, którego realizacja ma na celu wypracowanie i rozpowszechnienie dobrych praktyk w dziedzinie współpracy społecznej na gruncie lokalnym.
Sama idea banku czasu pochodzi ze Stanów Zjednoczonych i polega na organizowaniu wymiany dobrowolnych, bezpłatnych usług pomiędzy członkami danej społeczności.
Banki czasu funkcjonują dziś z powodzeniem w krajach Unii Europejskiej oraz w kilku miastach Polski, m.in. w Opolu, Wrocławiu czy Zielonej Górze.
W Sopockim Banku Czasu rejestrowani będą mieszkańcy, chcący podzielić się swoim wolnym czasem z innymi. Każdy zgłaszający się, po uprzedniej weryfikacji wymaganej względami bezpieczeństwa, będzie deklarował zakres usług, które jest w stanie świadczyć pozostałym członkom Banku. W ten sposób powstanie Katalog Usług obejmujący proste prace typu: sprzątanie, korepetycje, pieczenie ciast, drobne naprawy, pomoc w sprawunkach. Pracownicy Banku będą przyjmować równie zgłoszenia zapotrzebowania na daną pomoc i następnie będą kojarzyć ze sobą odpowiednie osoby. Świadczone usługi będą w formie godzinowej zapisywane na kontach poszczególnych uczestników Banku uprawniając ich do korzystania z wzajemnej pomocy.
Ideą projektu jest zwrócenie uwagi mieszkańców Sopotu na potrzeby drugiego człowieka – sąsiada, znajomego, osoby starszej lub samotnej i zapewnienie ludziom poczucia, że żyją w solidarnej społeczności. Tak samo jak nieoceniona może dla niektórych okazać się drobna pomoc, wspólnie spędzona chwila, tak dla wielu sama możliwość wyświadczenia przysługi, bycia potrzebnym oka e się olbrzymią satysfakcją. Realizacja projektu możliwa jest dzięki współpracy Urzędu Miasta Sopotu z Caritas Archidiecezji Gdańskiej, a tak e prę nie działających organizacji pozarządowych z Ozierska i Sopotu.
Źródło: www.sopot.pl/sbc
Subskrybuj:
Posty (Atom)