piątek, 7 grudnia 2007

Sopocki Bank Czasu


Czy Bank Czasu jest miejscem, w którym przechowuje się czas?
Można tak powiedzieć, ponieważ w niepotrzebne są tam pieniądze, a jedynie chęć zrobienia czegoś dla innych, a ściślej – wymieniania się godzinami dowolnie wybranych usług.
Bank Czasu to nic innego jak sąsiedzka sieć pomocy, dzięki której można się otworzyć na innych ludzi, a przez to wyzbyć się poczucia anonimowości i beznadziejności. Każdy z nas umie coś dobrze robić, a co najważniejsze – może podzielić się swoją umiejętnością z drugim człowiekiem – mówią zgodnie osoby, które wstąpiły do Banku Czasu. Niemożliwe? Wprost przeciwnie.
Sopocki Bank Czasu rozpoczął działanie 2 stycznia 2006 r. w budynku Centrum Kształcenia Ustawicznego w Sopocie. Projekt jest owocem działań podjętych w ramach „Banku Dobrych Praktyk – stałej platformy współpracy i wymiany doświadczeń pomiędzy liderami inicjatyw lokalnych z Ozierska i Sopotu – przedsięwzięcia realizowanego dzięki wsparciu finansowemu w ramach Programu Współpracy Przygranicznej PHARE 2003.
Dzięki uzyskanej dotacji, zorganizowane zostały warsztaty i szkolenia, w których udział wzięli liderzy społeczni z Polski i Rosji, a które stały się zaczątkiem dla przyszłej współpracy w zakresie pobudzania lokalnej aktywności.
Wymiernym efektem spotkania partnerów z Rosji i Polski było przygotowanie do wdrożenia pilota owego projektu pt. „Sopocki Bank Czasu”, którego realizacja ma na celu wypracowanie i rozpowszechnienie dobrych praktyk w dziedzinie współpracy społecznej na gruncie lokalnym.
Sama idea banku czasu pochodzi ze Stanów Zjednoczonych i polega na organizowaniu wymiany dobrowolnych, bezpłatnych usług pomiędzy członkami danej społeczności.
Banki czasu funkcjonują dziś z powodzeniem w krajach Unii Europejskiej oraz w kilku miastach Polski, m.in. w Opolu, Wrocławiu czy Zielonej Górze.
W Sopockim Banku Czasu rejestrowani będą mieszkańcy, chcący podzielić się swoim wolnym czasem z innymi. Każdy zgłaszający się, po uprzedniej weryfikacji wymaganej względami bezpieczeństwa, będzie deklarował zakres usług, które jest w stanie świadczyć pozostałym członkom Banku. W ten sposób powstanie Katalog Usług obejmujący proste prace typu: sprzątanie, korepetycje, pieczenie ciast, drobne naprawy, pomoc w sprawunkach. Pracownicy Banku będą przyjmować równie zgłoszenia zapotrzebowania na daną pomoc i następnie będą kojarzyć ze sobą odpowiednie osoby. Świadczone usługi będą w formie godzinowej zapisywane na kontach poszczególnych uczestników Banku uprawniając ich do korzystania z wzajemnej pomocy.
Ideą projektu jest zwrócenie uwagi mieszkańców Sopotu na potrzeby drugiego człowieka – sąsiada, znajomego, osoby starszej lub samotnej i zapewnienie ludziom poczucia, że żyją w solidarnej społeczności. Tak samo jak nieoceniona może dla niektórych okazać się drobna pomoc, wspólnie spędzona chwila, tak dla wielu sama możliwość wyświadczenia przysługi, bycia potrzebnym oka e się olbrzymią satysfakcją. Realizacja projektu możliwa jest dzięki współpracy Urzędu Miasta Sopotu z Caritas Archidiecezji Gdańskiej, a tak e prę nie działających organizacji pozarządowych z Ozierska i Sopotu.

Źródło: www.sopot.pl/sbc

1 komentarz:

laurahuta777 pisze...

We wczorajszym programie „Dzień dobry TVN” usłyszałem, że modne coraz bardziej stają się „kluby kolacyjne”. Szczególnie zainteresowały mnie często powtarzane zwroty jak „składkowe kolacje”, „samopomoc sąsiedzka”. Echem odbiły mi się jakiś czas temu propagowane w TVN, organizowane właśnie w ramach samopomocy sąsiedzkiej tzw. „banki czasu”. Propozycja polegała na zasadzie – jak Tobie naprawię kran, a Ty mi popilnujesz dzieciaka. 
(…...............................)
Cały post na blogu http://laurahuta.blogspot.com
Z poważaniem