czwartek, 10 stycznia 2008

PARTNERSTWO NA RZECZ ROZWOJU

Głównym celem projektu partnerstwa na rzecz rozwoju „Na Fali" jest wsparcie tworzenia i rozwoju polskiej gospodarki społecznej poprzez utworzenie Centrum Organizacji Lokalnej Przedsiębiorczości Społecznej (COLPS) - modelowej instytucji, która wypracuje mechanizm wychodzenia z długotrwałego bezrobocia na otwarty rynek pracy, jako metody przeciwdziałania dyskryminacji, nierówności oraz wykluczeniu na rynku pracy.
Partnerstwo zakłada, że COLPS stanie się modelową instytucją, której zasady działania oraz wypracowany w niej mechanizm wychodzenia z długotrwałego bezrobocia staną się jednym ze sposobów pozwalających na rozwój polskiego modelu gospodarki społecznej z jednoczesnym zwalczaniem zjawiska długotrwałego bezrobocia. Uzależniony od wnikliwej i rzetelnej analizy potrzeb i możliwości lokalnych model COLPS-u będzie mógł funkcjonować w każdym rejonie Polski, Europy.
Partnerstwo zakłada wypracowanie modelowych metod ponownej aktywności zawodowej osób długotrwale bezrobotnych, metod dostosowanych do indywidualnych potrzeb i możliwości oraz przeciwdziałających ich dyskryminowaniu na rynku pracy. Zadaniem Partnerstwa jest wypracowanie i wdrożenie działań związanych głównie ze zwiększaniem umiejętności zawodowych uczestników projektu oraz ich umiejętności z zakresu samej obecności na otwartym rynku pracy. Zwiększenie szans osób długotrwale bezrobotnych na zatrudnienie dokonywać się będzie poprzez:
- zwiększenie ich aktywności i kompetencji zawodowych;
- utworzenie kompleksowych programów szkoleniowych dostosowanych do możliwości osób długotrwale bezrobotnych i potrzeb lokalnego rynku;
- zorganizowanie komplementarnych grup treningowych w ramach praktycznej nauki zawodu;
- umożliwienie i wsparcie powstawania spółdzielni socjalnych, spółdzielni pracy lub małych przedsiębiorstw działających w sektorze usług społecznych (dopuszczalnym wariantem podejmowanej przez uczestników projektu samodzielności zawodowej jest podjęcie pracy w istniejących przedsiębiorstwach).

Źródło: www.nafali.caritas.pl

Organizacje pozarządowe

W naszym blogu pojawiło się określenie "non-profit". Z tego powodu chcę umieścić informację, że występuje ono często w połączeniu słów-organizacja typu "non-profit", co w Polsce przyjęto tak nazywać w przypadku organizacji pozarządowych. Organizacja nie jest nastawiona na osiąganie zysku(profit), ale na zaspokajaniu jakichś potrzeb. To nie znaczy jednak, że nie może prowadzić działalności gospodarczej. Może, tyle tylko, że dochody nie są dzielone pomiędzy osoby pracujące czy ochotników, ale są przeznaczane na dalszą działalność.
Określenie organizacje pozarządowe akcentuje niezależność tych organizacji od administracji(rządu).
Organizacje te określa się też czasem jako wolontarystyczne, gdyż ich działalność jest w znacznym stopniu oparta na działaniu ochotników czyli wolontariacie.
Inna nazwa stosowana wobec tych organizacji to organizacje społeczne lub organizacje użyteczności publicznej. Te sformułowania podkreślają, że aktywność tych organizacji jest najważniejsza w dziedzinie ochrony zdrowia, szeroko rozumianej pomocy społecznej, akcji charytatywnych i edukacji, czyli krótko mówiąc w działaniu dla dobra publicznego.
W Polsce podstawowymi formami prawnymi prowadzenia działalności społecznej są stowarzyszenia i fundacje.

Źródło: www.ngo.pl