niedziela, 23 grudnia 2007

Polskie Święto i obyczaje


Świętem, ktore w polskiej tradycji zajmuje bardzo ważne miejsce jest Boze Narodzenie.
Szczególna atmosfera panuje w Wigilie. Z tym dniem związanych jest też najwiecej
obrzędów obyczajów i wierzeń. Wigilia to jedno z najbardziej rodzinnych polskich świąt. Dużą rolę w tworzeniu świątecznej atmosfery odkrywa wystrój domu. We wszystkich domach króluje pięknie pięknie przystrojona choinka, bez której trudno wyobrazić sobie Boże Narodzenie. To jedna z tradycji świątecznych.
Pierwsze choinki pojawiły się w Polsce w XIX wieku, wcześniej polskie domy zdobiły w czasie świąt zielone jodły, świerk lub sosny.
W Polsce Wigilia Bożego Narodzenia uważana jest za dzień, który przebieg ma decydować o całym roku. Należy zatem przeżyć go w zgodzie, spokoju i okazywać sobie największą życzliwość.
Wieczerzę Wigilijną, ktora tradycyjnie rozpoczyna się wraz z pojawieniem pierwszej gwiazdki na niebie, poprzedza wspólna modlitwa, odczytanie fragmentu Ewangelii o narodzinach Jezusa. Póżniej następuje dzielenie się opłatkiem, toważyszy temu wzajemne składanie życzeń. Polska wieczerza składa się z dań prostych. Najczęściej przyrządza się ich 12, bo tyle jest miesięcy w roku lub według innej interpretacji-bo tylu apostołów poszło za Chrystusem. Im więcej jest dań, tym większy dostatek zapanuje w nadchodzącym roku. Każdej potrawy należy sprubować, pod choinką są
prezęty dla domowników od Mikołaja. Po kolacji w wielu domach rozpoczyna się wspólne
śpiewanie kolęd. Wieczór Wigilijny kończy się udziałem w Pasterce, uroczystej mszy o północy.
A ja korzystając z tej okazji składam serdeczne życzenia:
Zdrowych i pogodnych Świąt Bożego Narodzenia
oraz szczęśliwego Nowego Roku 2008

Brak komentarzy: